ניו טרנד - כל מה שעכשיו|יום שני, יוני 24, 2019
אתה נמצא כאן: עמוד הבית » Trend תרבות » איך תשמרו מגניבת זכויות יוצרים?

איך תשמרו מגניבת זכויות יוצרים? 

doron

מאת: עו"ד דורון תמיר, מומחה לזכויות יוצרים. צילום: אורן טסלר

 

רבים האמנים העוסקים בין היתר באיפור, צילום, עיצוב אופנה, שיער, ציור, עיצוב תכשיטים, מוסיקה וכותיבה. האחרונים עושים ימים ולילות כדי להמציא את עצמם מחדש, הם עמלים  על זווית צילום מיוחדת על תכנון עיצוב ייחודי, הוגים רעיונות מקוריים והכל כדי להתבלט בתחומם.

להשקעה אין מחיר והיא כרוחה לעיתים בשעות רבות, חשיבה, תכנון ו/או בשעות של ניסוי ותעייה אשר בסופו של דבר מביאים אל התוצר המוגמר.

חוק זכויות היוצרים 2007 מכיר במאמץ ובך שהזכות  בעבודות אלו היא של היוצר.   אין לאף אחד זכות לעשות שימוש בתוצר המאמץ  ובכל זאת, אתם עלולים לגלות כי מישהו חושב שיש לו זכות בעבודתכם.

אמנים רבים ככלל ובעלי מקצוע יצירתיים אחרים מגלים לעיתים כי מתחרה ישיר שלהם או קולגה מעיר רחוקה ניכס לעצמו עבודה שנוצרה על ידי אחר.

את רובם הדבר מרתיח, חלק אפילו פונה לאותו מעתיק ומבקש הסרה מידית של היצירה מהאתר אליו הועתקה . לאחר שזו הוסרה מפריי הזכויות  ממשיכים בשגרת יומם ואינם מודעים לנזק  ולעוול שנעשה ליוצר.

אין עוררין על כך  שהיוצר המקורי  הפסיד  בשל העתקה,  וזאת מאחר והלקוח הפוטנציאלי   פנה למפר בעקבות החשיפה לאותה היצירה.

החוק קובע כי מגיעה לנפגע בגין הפרת זכות  היוצרים שלו פיצוי עד 100,000 שקלים ובגין הזכות המוסרית מגיע פיצוי של עד 100,000 שקלים נוספיפ.  נשמע המון כסף ? אכן.

אבל מה היא הזכות המוסרית ?

הזכות המוסרית היא הזכות להיות מזוהה עם היצירה.לקבל עליה קרדיט. רובנו פווגשים את שורת הקרדיט בתחתית של תמונות בכתבות שונות ואף תמונות שהוטמעו בספרים. לא נתנו לכם קרדיט ? מגיע לכם פיצוי !

 כאשר הנפגע יכול להוכיח את הנזק שנגרם לו אזי הסכומים יכולים להגיע למאות אלפי שקלים ויותר.

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

לייעוץ פרטני ניתן ליצור קשר עם משרדנו  בטלפון  077-5051708.

לאתר ודף הפייסבוק של ען"ד דורון תמיר

https://www.facebook.com/STLO.co.il

http://stlo.co.il/